Nie posiadasz poprawnej wersji formatu ActiveX. Zaktualizuj Flash Player
Pobierz Flash Player

Informacje dla pacjentow
Finansowanie przez NFZ
Pytania i odpowiedzi
Relacje pacjentow
Instrukcje do pobrania
Aparat zdejmowany
Aparat stały
Wyciąg zewnątrzustny Headgear
Hyrax
Maska twarzowa
Wyciągi międzyszczękowe
Wybielanie zębów

Wyciąg zewnątrzustny czyli headgear Drukuj
Jest to aparat stosowany do modyfikacji wzrostu twarzy, odblokowuje wzrost żuchwy i jest wybitnie skuteczny w leczeniu tyłozgryzów współistniejących z wystawaniem górnych zębów i szczęki. Bywa też stosowany do zapobiegania przesunięcia się zębów tylnych do przodu przy cofaniu przednich po ekstrakcjach przedtrzonowców.

Aparat składa się z metalowego łuku twarzowego, który wprowadza sie do specjalnie do tego przeznaczonych rurek w aparacie wewnątrzustnym oraz czapki z taśm parcianych lub opaski karkowej, które łączy sie z łukiem twarzowym przy pomocy elastycznych naciągów.

Stosuje się trzy rodzaje wyciagów: niski czyli karkowy, wysoki czyli ciemieniowo-potyliczny i mieszany.
Jaki rodzaj wyciągu powinien być zastosowany lekarz określa na podstawie zdjęcia rentgenowskiego bocznego głowy, na jego podstawie określa się również ile godzin dziennie wyciąg należy nosić i ile miesięcy potrzeba do osiągnięcia korekty.
Wyciąg zakłada się na 10-12 godzin czyli wieczorem i w czasie godzin nocnych, kiedy najintensywniej się rośnie. Całkowitą korektę zgryzu uzyskuje się w czasie 6-9 miesięcy, po tym okresie należy nosić wyciąg co drugi dzień dla utrwalenia efektu.

Na pierwszej wizycie lekarz dopasowuje wyciąg i pokazuje sposób zakładania oraz dobiera siłę poprzez regulację na naciągach gumowych. Przy zakładaniu manewruje się łukiem twarzowym prawo - lewo, nigdy góra - dół . Zapinając i odpinając czapkę przyciskamy łuk twarzowy na środku dociskając go do rurek w pierścieniach. Przez pierwsze noce trudno zasnąć z wyciągiem i może wystąpić pobolewanie szóstek, które zwykle mija po kilku dniach w przypadku nasilonych dolegliwości należy skontaktować się z lekarzem. Łuk twarzowy należy tak przechowywać, aby uchronić go przed zniekształceniem-szczególnie końcówki wprowadzane do pierścieni.

Gdy wyciąg jest założony trzeba zachować szczególną ostrożność - nie wolno biegać, skakać itd. Osoby z otoczenia, a zwłaszcza rodzeństwo należy uprzedzić, że jest to aparat silnie działający, którego nie wolno łapać, bo może się to skończyć skaleczeniem powłok twarzy lub uszkodzeniem zębów!
Czapkę lub opaskę karkową można w razie potrzeby wyprać ręcznie stosując delikatne środki piorące. Na każdej wizycie wyciąg jest sprawdzany i regulowany.
NIE ZAPOMNIJ GO ZABRAĆ !
GABINET | LECZENIE ORTODONTYCZNE | WYBIELANIE ZĘBÓW | DLA PACJETÓW | DLA LEKARZY Copyright © 2007 Teresa Popielarz
Praktyka Ortodontyczna TERESA POPIELARZ, ul. Saganowskiego 4, Tuchola, rejestracja: 52 334 56 96Design Projektowanie stron www