Nie posiadasz poprawnej wersji formatu ActiveX. Zaktualizuj Flash Player
Pobierz Flash Player

Informacje dla pacjentow
Finansowanie przez NFZ
Pytania i odpowiedzi
Relacje pacjentow
Instrukcje do pobrania
Aparat zdejmowany
Aparat stały
Wyciąg zewnątrzustny Headgear
Hyrax
Maska twarzowa
Wyciągi międzyszczękowe
Wybielanie zębów

Aparat stały - Pytania i odpowiedzi
Jak długo podczas noszenia aparatu moje zęby będą obolałe?

Ten dyskomfort jest rezultatem rozluźnienia połączeń zębów z zębodołem, aby zapoczątkować proces przesuwania zębów. Oczekuj, że zęby będą czułe przez kilka dni po założeniu aparatu. Możesz wziąć leki przeciwbólowe, aby przeżyć ten okres np.: APAP, Panadol. Z tym dyskomfortem, jest jak z zakwasami mięśni im szybciej zaczynamy używać mięśni tym lepiej Im szybciej zaczynasz żuć, tym szybciej zęby przyzwyczają się i dyskomfort mija.

Czy moje wargi, policzki i dziąsła będą podrażnione przez cały okres noszenia aparatu?

Czasem może wystąpić podrażnienie błony śluzowej warg, policzków lub dziąseł. To minie po paru dniach, kiedy przyzwyczaisz się do obecności aparatu. Jeśli coś ci szczególnie przeszkadza albo cię drażni, to użyj wosku ortodontycznego , który dostałeś po założeniu aparatu. Wosk należy nałożyć na drażniący element, upewniając się ,że obszar jest w miarę suchy.

Dlaczego po jakimś czasie noszenia aparatu pojawiły się szpary między moimi zębami przednimi?

Zęby podczas leczenia przesuwają się w różnych kierunkach i czasem wygląda to gorzej niż przed leczeniem. Nie martw się, wszystko będzie dobrze, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Szpary między zębami są potrzebne aby wyrównać i prawidłowo ustawić wszystkie zęby, kiedy to nastąpi, zostaną one zamknięte .Jest to tylko etap leczenia, na pewno po zdjęciu aparatu zęby będą ładnie ustawione.

Czy w czasie leczenia aparatami stałymi moje zęby są bardziej narażone na próchnicę? Co mogę zrobić, aby temu zapobiec?

Aparat stały jest w pewnym sensie pułapką dla pokarmu, więc brak oczyszczania zębów to rzeczywiście najlepsza droga do odwapnienia zębów a w następstwie próchnicy.
Co robić? CZYŚCIĆ!!! co najmniej 3 x dziennie. Można również chronić zęby poprzez płukanie płynem z fluorem.
Pamiętaj, twoje zęby są cenniejsze niż ten drogi aparat, dbaj o nie jak najlepiej.

Czy w trakcie noszenia aparatu muszę odwiedzać swego lekarza stomatologa?

TAK. Proszę nie zaniedbuj wizyt u swojego stomatologa, szczególnie teraz kiedy zęby są bardziej narażone na próchnicę. Musisz też pamiętać, że kiedy zęby są ciasno ustawione mogą być nie widoczne wszystkie ubytki i po pierwszych miesiącach noszenia aparatu można będzie do nich lepiej dotrzeć.  Jeśli zajdzie potrzeba leczenia ubytków próchnicowych, uprzedź nas o tym, ponieważ musimy skoordynować wizytę z twoim stomatologiem, aby w krótkim czasie odpiąć i zapiąć aparat.
Wskazane jest odwiedzanie twojego stomatologa nawet co 3 miesiące w celu kontroli ubytków, ewentualnego ich leczenia i usuwania złogów nazębnych.

Niedawno założyłem aparat, moje zęby trochę sie ruszają, czy one nie wypadną, czy to jest O.K?

Tak, jest wszystko w porządku i nie martw się, zęby nie wypadną. Jeśli chcemy przesunąć ząb musimy rozluźnić połączenie zębów z zębodołem, wówczas pod wpływem aparatu następuje ruch.
Niepokoić może jedynie fakt, kiedy dzieje się to po urazie zębów np.: podczas uderzenia piłką, łokciem, lub po upadku. Wówczas należy nas o tym poinformować jak najszybciej. Jeśli czynnie uprawiasz sport, pomyśl o zabezpieczeniu zębów z aparatem specjalną szyną ochronną dla sportowców.

Dlaczego moje dziąsła są opuchnięte i krwawią?

Zwykle dlatego, że są chore. Przyczyną może być niesystematyczne i niedokładne oczyszczanie zębów i niewłaściwy masaż dziąseł. Między zębem a dziąsłem znajduje się strefa, gdzie może nie docierać szczotka. Zaleganie resztek pożywienia w tej okolicy może być przyczyną chorób dziąseł i próchnicy. Niewielki obrzęk, któremu nie towarzyszy krwawienie może być spowodowany po prostu obecnością aparatu i mija bezpowrotnie w kilka dni po zdjęciu aparatu i wypolerowaniu zębów.

Oderwał mi się zamek w aparacie a jadłem tylko zupę.

Czasem aparat nie pęka natychmiast, kiedy mocno nagryziesz. Jeśli sięgniesz po twarde pokarmy, cukierki, chrupkie pieczywo, pizzę lub gumę do żucia (takie małe grzeszki), to może nastąpić rozluźnienie połączenia zamka z zębem. Następnie po jakimś czasie, zamek oderwie się, nawet kiedy jesz bardzo miękkie pokarmy albo nawet, jak nic nie gryziesz. Wówczas powiadom nas o tym telefonicznie. Nie czekaj z tym do terminu swojej wizyty, ponieważ aparat w tym czasie nie będzie działał prawidłowo. Wyznaczymy ci dodatkowy termin wizyty, ale pamiętaj, jesteś dodatkowym pacjentem w tym dniu, czasem trzeba będzie chwilę poczekać. Takie awarie są problemem i dla ciebie i dla nas, więc prosimy przestrzegać zaleceń dietetycznych.
W naszej Praktyce 3 awarie w czasie całego okresu leczenia są bezpłatne. Zadziwiający jest fakt, że ilość awarii znacznie maleje, kiedy pacjent musi dodatkowo płacić.

Jak długo musze jeszcze nosić aparat? Noszę go przecież dość długo i moje zęby już mi się podobają.

Pamiętaj, czas leczenia o którym mówiliśmy, jest przybliżony. Może to zająć trochę więcej czasu, ale może też ten czas się skrócić. Wiele zależy od ciebie.
Dodaj dodatkowy czas do okresu leczenia: jeśli lubisz gumę do żucia, opuszczasz planowe wizyty, masz ciągle awarie aparatu, wyjeżdżasz na wakacje i zgłaszasz się na wizytę po paru miesiącach, nie nosisz zaleconych wyciągów elastycznych.
Tu się sam przyczyniasz do zwiększenia czasu noszenia aparatów, ale istnieją też inne czynniki np.: biologiczne takie jak odpowiedź organizmu na leczenie.
Stosowane w naszej Praktyce procedury i zamki pozwalają na maksymalne skrócenie czasu leczenia.
GABINET | LECZENIE ORTODONTYCZNE | WYBIELANIE ZĘBÓW | DLA PACJETÓW | DLA LEKARZY Copyright © 2007 Teresa Popielarz
Praktyka Ortodontyczna TERESA POPIELARZ, ul. Saganowskiego 4, Tuchola, rejestracja: 52 334 56 96Design Projektowanie stron www