Nie posiadasz poprawnej wersji formatu ActiveX. Zaktualizuj Flash Player
Pobierz Flash Player

Leczenie ortodontyczne
Profilaktyka
Diagnostyka
Leczenie apar. zdejmowanymi
Leczenie apar. stałymi
   - Przebieg
   - Koszty

Przebieg
Przygotowanie

Dobry początek, to połowa sukcesu.
Zanim rozpocznie się korektę zgryzu należy wykonać zdjęcia pantomograficzne i cefalometryczne ,modele gipsowe oraz zdjęcia twarzy i zębów. Na podstawie tych danych dokonuje się analizy sytuacji, ustala plan leczenia i całkowity koszt.
Przed leczeniem konieczne jest również wypełnienie ubytków próchnicowych, usunięcie kamienia nazębnego i zębów, jeżeli ekstrakcje są elementem planu leczenia.
Kilka dni przed założeniem aparatów wprowadza się gumki separacyjne za i przed szóstkami dla uzyskania miejsca na wprowadzenie pierścieni, jeżeli ich zastosowanie jest konieczne.

Założenie aparatów

Dzień założenia aparatów to duże przeżycie – już nigdy nie będzie jak było!
Zabieg jest bezbolesny, trwa około godziny.


Zaczyna się od wypolerowania wszystkich zębów specjalną pastą i szczoteczką.
Zakłada się ustnik, który odsuwając usta, język i policzki jednocześnie odprowadza ślinę dając dobra widoczność i suchość w polu klejenia zamków.

Następnie nakłada się na punkty, w których będą zamki preparat zwiększający przyczepność szkliwa zębów tak zwany wytrawiacz, spłukuje się go dokładnie uzyskując lekko matową, idealnie suchą i czystą powierzchnię, którą pokrywa się klejem w płynie .

Na podstawę każdego zamka nanosi się odpowiednią ilość kleju gęstego i dociska do zęba w ściśle określonym miejscu, po czym polimeryzuje się klej naświetlając światłem lampy do utwardzania wypełnień. Jeżeli plan leczenia lub stan szóstek nie pozwala na przyklejenie zamka na nie, to cementuje się na tych zębach pierścienie.

Po naklejeniu wszystkich zamków w ich wewnętrzną szczelinę tak zwany slot wprowadza się specjalny drut mocując go w zamku przy pomocy elastycznej ligatury lub zasuwki.

Przez dwie godziny po założeniu aparatu nie należy jeść a na pierwsze dwa – trzy dni zaplanować miękką lub półpłynną dietę, ponieważ zęby będą wrażliwe na nagryzanie oraz mogą wystąpić otarcia błony śluzowej warg lub policzków.
Najdalej po tygodniu nie odczuwa się obecności aparatu w jamie ustnej.

Wizyty kontrolne

Ruch zębów w aparatach stałych następuje w wyniku interakcji pomiędzy drutem i zamkiem.
W przypadku zamków kluczowe jest przyklejenie ich w idealnej pozycji na zębie i wybór rodzaju zamka spośród szerokiej oferty dostępnej na rynku.

W naszej Praktyce stosowane są supernowoczesne aparaty samoligaturujące, minimalizujące tarcie dzięki którym można skrócić czas leczenia nawet do 12 miesięcy i wydłużyć czas pomiędzy niektórymi wizytami do 3 miesięcy.

W tracie leczenia wymienia się druty od bardzo cienkich i giętkich łuków o przekroju okrągłym do grubych i sztywnych łuków o przekroju prostokątnym wyzwalając w ten sposób kolejno różne funkcje zamka.
Na wizycie kontrolnej sprawdza się czy aparat nie jest uszkodzony i ewentualnie wprowadza się nowy taki sam lub grubszy łuk w zależności od postępów w leczeniu.

Wyciągi międzyszczękoweJeżeli istnieje konieczność korekty wzajemnego położenia zębów górnych i dolnych względem siebie to nosi się dodatkowo wyciągi międzyszczekowe czyli małe lateksowe krążki. Indywidualnie dobiera się siłę wyciągów poprzez zmianę średnicy i grubości krążka oraz ustala sposób zakładania wyciągów w zależności od typu zgryzu.

Wyciągi należy nosić całodobowo, zdejmować tylko do mycia i jedzenia.
W sytuacji, gdy wadzie zgryzu towarzyszy zaburzenie wzrostu kości twarzy dodatkowo stosuje się wyciągi zewnętrzne czyli maskę twarzową lub headgear.

Zdjęcie aparatów

Po 12 do 24 miesięcy osiąga się prawidłowy zgryz i można aparaty zdjąć.
Wizyta trwa około 15 minut a zabieg jest całkowicie bezbolesny.
Specjalnymi kleszczykami zdejmuje się zamki a pozostający na zębach klej usuwa frezem po czym zęby się poleruje i bierze wyciski do wykonania reteinerów czyli aparatów utrwalających pozycję zębów po leczeniu.

Dla dodatkowej stabilizacji szczególnie w łuku dolnym jeżeli obecne są zęby mądrości przykleja się na stałe specjalny cienki drut na językowej powierzchni zębów dolnych .

Najpopularniejsze są reteinery typu Essex czyli przeźroczyste nakładki, wykonywane są również płytki Hawley’a, wyglądem przypominające aparaty zdejmowane.

Retencja

Zęby maja zadziwiającą "pamięć kształtu" i konieczne jest utrzymanie ich w nowych prawidłowych pozycjach przez dłuższy czas dla stabilizacji wyników leczenia.

Reteinery zdejmowane nosi się każdą noc przez rok od zdjęcia aparatów.
W tym czasie wizyty odbywają się co sześć miesięcy.
thumb_zdjcia_do_strony_043.jpg

GABINET | LECZENIE ORTODONTYCZNE | WYBIELANIE ZĘBÓW | DLA PACJETÓW | DLA LEKARZY Copyright © 2007 Teresa Popielarz
Praktyka Ortodontyczna TERESA POPIELARZ, ul. Saganowskiego 4, Tuchola, rejestracja: 52 334 56 96Design Projektowanie stron www