Nie posiadasz poprawnej wersji formatu ActiveX. Zaktualizuj Flash Player
Pobierz Flash Player

Leczenie ortodontyczne
Profilaktyka
Diagnostyka
Leczenie apar. zdejmowanymi
Leczenie apar. stałymi
   - Przebieg
   - Koszty

Leczenie aparatami stałymi
Stałym nazywamy każdy aparat, którego nie można wyjąć z ust samodzielnie.
Najprostszy jest podział na aparaty grubołukowe i cieńkołukowe.

Aparaty grubołukowe

Montowane są wewnątrz jamy ustnej najczęściej na podniebieniu, rzadziej od strony językowej zębów dolnych. Wykonane są z grubego drutu i przymocowane do pierścieni założonych na pierwsze trzonowce.
Może to być łuk podniebienny, Quadhelix, bihelix, hyrax, aparat Nance’a.
Używane są do korekty lub utrzymania pozycji szóstek, a także poszerzenia łuku zębowego lub podstawy szczęki.

Aparaty cieńkołukowe

Montowane na wargowo-policzkowej powierzchni zębów lub rzadziej na językowej.
Składają się z zamków i łuku drucianego o różnych właściwościach i grubości oraz elementów łączących zamek z łukiem, którymi mogą być ligatury lateksowe, druciane lub zasuwki. Różny jest materiał używany do produkcji zamków – mogą być metalowe w kolorze srebra lub złota a także przeźroczyste tak zwane estetyczne wykonane z porcelany, kompozytu, kryształów szafiru.

Chociaż wygląd aparatu jest bardzo istotny dla pacjenta to na efekt leczenia główny wpływ ma pozycja zamka na zębie i jego zaprogramowanie fabryczne na wykonanie określonego ruchu zęba.

Najpopularniejszy na świecie i najdłużej stosowanay jest system Roth’a z lat 60-tych ubiegłego stulecia ; wprowadzone w latach 80-tych i 90-tych techniki Aleksandra i Orthos również miały wielu zwolenników, a także pozwoliły na ograniczenie usunięć zębów i lansowały pełny, szeroki uśmiech.

Rewolucja w ortodoncji nastąpiła po 2000 roku wraz z wprowadzeniem do użytku aparatów tzw samoligaturujących (z zasuwkami lub klapkami).

Są to techniki Damon’a, In –ovation, Smart-clip , które minimalizując tarcie pozwalają na maksymalnie fizjologiczny ruch zęba i odtworzenie miejsca nawet w ekstremalnych stłoczeniach, jeżeli tylko istnieją wskazania w rysach twarzy do rozbudowy łuków zębowych.

Niewątpliwe zalety tych aparatów to skrócenie czasu leczenia do 12-18 miesięcy oraz zwiększenie odstępów między wizytami do trzech miesięcy.

Poniżej przedstawiamy Państwu porównanie
zamków metalowych z przeźroczystymi.
     
GABINET | LECZENIE ORTODONTYCZNE | WYBIELANIE ZĘBÓW | DLA PACJETÓW | DLA LEKARZY Copyright © 2007 Teresa Popielarz
Praktyka Ortodontyczna TERESA POPIELARZ, ul. Saganowskiego 4, Tuchola, rejestracja: 52 334 56 96Design Projektowanie stron www