Nie posiadasz poprawnej wersji formatu ActiveX. Zaktualizuj Flash Player
Pobierz Flash Player

Leczenie ortodontyczne
Profilaktyka
Diagnostyka
Leczenie apar. zdejmowanymi
Leczenie apar. stałymi
   - Przebieg
   - Koszty

Leczenie aparatami zdejmowanymi
Stosowane u osób rosnących, często w przygotowaniu do leczenia aparatami stałymi, a także u dorosłych do korekty niewielkich zaburzeń.
Zbudowane są z kolorowego tworzywa akrylowego, w którym zatopione są śruby i elementy druciane czyli sprężyny, klamry i łuki.

Czasami dla rozszerzenia funkcji aparatu dodaje się klejone do zębów zaczepy, wyciągi wewnątrz – i zewnątrzustne, sztuczne zęby oraz prowadnice zgryzowe.

Rodzaje

Najpowszechniejszy jest ich podział na jednoszczękowe i obuszczękowe.

Jednoszczękowy aparat to najczęściej płyta Schwarza nazwany tak od nazwiska lekarza, który zastosował ją jako pierwszy, służy do korekty pozycji zębów w łuku górnym lub dolnym .

Aparat obuszczękowy zwany inaczej blokowym lub aktywatorem jest stosowany do korekty ustawienia zębów górnych i dolnych względem siebie czyli do przesunięcia zgryzu.

Szczególnym rodzajem aparatu zdejmowanego jest aparat invisalign.
Jest to zestaw przeźroczystych nakładek na zęby wykonanych na podstawie komputerowej symulacji przesuwania zębów tak zwanego cyfrowego set-up’u.Przebieg

Leczenie rozpoczyna się od pobrania wycisków masą alginatową, z których w pracowni uzyskuje się podwójne gipsowe modele ortodontyczne.
Na jednych zwanych roboczymi technik wykonuje aparat, a drugie orientacyjne wracają do gabinetu i służą do oceny postępów w trakcie leczenia.

Na wizycie z wyciskami rejestrujemy również aktualną relację zgryzową przy pomocy wykonanego z wosku dentystycznego kęska zgryzowego a jeżeli leczenie wymaga przesunięcia zgryzu to rejestrujemy w wosku lecznicze położenie żuchwy czyli wykonujemy zgryz konstrukcyjny.

Aparat jest gotowy po 7-14 dniach. W dniu odbioru sprawdzamy dopasowanie aparatu oraz uczymy zakładania, zdejmowania i obchodzenia się z aparatem a pacjent jest umawiany na kontrolę po 5-6 tygodniach.

Na wizycie kontrolnej sprawdzam i odnotowuję w karcie pacjenta postęp, czas noszenia na dobę oraz stan higieny jamy ustnej. Aktywuję śruby, sprężyny i łuki. Po aktywacji aparat jest wyraźnie ciaśniejszy ale nie może to absolutnie powodować bólu zębów czy dziąseł.

Efekt terapii zależy od zaangażowania pacjenta i jest proporcjonalny do ilości godzin noszenia oraz systematyczności.
GABINET | LECZENIE ORTODONTYCZNE | WYBIELANIE ZĘBÓW | DLA PACJETÓW | DLA LEKARZY Copyright © 2007 Teresa Popielarz
Praktyka Ortodontyczna TERESA POPIELARZ, ul. Saganowskiego 4, Tuchola, rejestracja: 52 334 56 96Design Projektowanie stron www